Największa atrakcją terenu z którego ta okolica jest znana na całą Polskę jest Drawieński Park Narodowy oraz rzeka Drawa.Teren Drawieńskiego Parku Narodowego i otuliny znajduje się na Równinie Drawskiej, która jest fragmentem Pojezierza Południowo-pomorskiego, w północno-zachodniej Polsce. Zajmuje centralną część kompleksu leśnego zwanego Puszczą Drawską. DPN reprezentuje krajobraz młodo-glacjalnych równin sandrowych. W całości położony jest w zlewni rzeki Drawy, która razem ze swoim dopływem - Płociczną, stanowią jego główną oś hydrograficzną. Obie rzeki płyną przez szeroki pas sandrów, które powstały z piasków usypanych przez wody topniejącego lodowca spływające ku pradolinie Toruńsko-Eberswaldzkiej. Duży udział w całości krajobrazu kulturowego Puszczy stanowią rozproszone w lasach resztki osad ludzkich i starych cmentarzy.

Obecnie, Drawieński Park Narodowy odznacza się bogactwem występujących tu typów ekosystemów. Miarą tego bogactwa jest liczba 224 udokumentowanych zbiorowisk roślinnych. Powierzchniowo dominują lasy - stanowią ponad 80 proc. powierzchni Parku - przede wszystkim buczyny, łęgi olszowe i olsy, a także płaty borów sosnowych. Charakterystycznymi elementami przyrody Parku są także torfowiska, oraz ekosystemy wodne i łąkowe.

Jeziora położone na obszarze Drawieńskiego Parku cechują się znaczną zmiennością pod względem powierzchni i głębokości. Kilka z nich wyróżnia się oryginalną fauną i florą.

Dla turystów lubiących zwiedzanie budowli zabytkowych w niewielkiej odległości od naszej miejscowości można zwiedzić kilka perełek architektury zachowanej najczęściej z przełomu XVIII-XIXw.

 

DRAWNO - Kościół parafialnyKościół parafialny

Pierwsze wzmianki historyczne o istnieniu kościoła w Drawnie pochodzą z XII w. Na fundamentach dawnego kościoła, prawdopodobnie w XV w., został wzniesiony nowy kościół. Po reformacji został przystosowany do obrządku ewangelickiego.Kościół w Drawnie zbudowany jest na planie krzyża łacińskiego w stylu późnogotyckim. We wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz pochodzący z 1696 roku. Składa się on z trzech części. Górnej - przedstawiającej Wniebowstąpienie, Środkowej - przedstawiającej Sąd Ostateczny, a w części dolnej znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.Elementem zabytkowym kościoła jest drewniana chrzcielnica pochodząca z XIX w.

 

Zamek Wedlów-Najprawdopodobniej został on zbudowany przed 1296 r. Była to budowla założona na planie czworoboku a w jej skład wchodził wysoki, murowany, dwupiętrowy budynek mieszkalny częściowo otoczony murami obronnymi. W 1675 roku zamek został zniszczony przez wojska szwedzkie. Podczas wojny siedmioletniej ponownie uległ zniszczeniu lecz tym razem za sprawą wojsk rosyjskich. Do dzisiaj, z dawnego założenia pozostały tylko wschodnie narożniki.

Zamek w Drawnie na pewno odegrał znaczną rolę w dziejach rodu Wedlów, przyczynił się także do zwiększenia obronności państwa brandenburskiego. Zachowana ruina przypomina o tej burzliwej i ciekawej historii rodu i miasta.

 

DOMINIKOWO

Kościół romański z kamienia polnego z początku XIV w., przebudowany w XVII w., z szachulcowym przedsionkiem i wolno-stojącą kwadratową wieżą dzwonnicy, w dolnej części szachulcową, a w górnej drewnianą. Przykrywa ją czterospadowy dach namiotowy, dzwon jest z 1630 roku. Nawa kościoła przykryta stropem belkowym. Wewnątrz znajduje się cenne wyposażenie manierystyczne z pocz. XVII w., ołtarz główny z 1610 r. z płaskorzeźbami, ambona i empora organowa wsparta na dwóch słupach, z balustradą ozdobioną polichromią. Prospekt organowy pochodzi z końca XVII w., zaś cynowa chrzcielnica z XVIII w. Oprócz tego znajduje się tam cmentarz ze starą kaplicą i kilkoma niemieckimi grobami.

 

BARNIMIE

Gotycki kościół z kamieni polnych (obecnie otynkowany) z XII w., przebudowany w XV w. Do kościoła przylega drewniana wieża – dzwonnica kryta wysokim hełmem gontowym dostawiona w XVIII w. Wewnątrz kościoła znajdują się: renesansowa ambona z 1600 roku, ołtarz główny z 1608 r., neogotycka chrzcielnica z końca XIX w. Absyda i przedsionek dobudowane zostały w 1900 roku, z tego okresu pochodzą również neorenesansowy prospekt organowy i empora organowa. W kościele obejrzeć można także barokową płytę nagrobną niemieckiego pastora zmarłego w 1670 roku i dwie inne płyty z XIX w.

 

BARNIMIE

 

 

BOROWIEC

Dworek myśliwski z początku XX wieku o urozmaiconej bryle (obecnie hotel myśliwski). Dawny dziedziniec majątku z dwoma zachowanymi budynkami gospodarczymi z końca XIX wieku. Wokół rozlega się park z końca XVIII wieku z dziewięcioma pomnikowymi dębami, okazałym jesionem oraz pięknymi daglezjami.

BOROWIEC

 

NIEMIEŃSKO

Pałac myśliwski, budowla powstała na początku XX wieku z inicjatywy Jakuba Virigensa von Arnin. Budynek posiada 4 kondygnacje, loże, tarasy oraz rozległy park, który założony został w latach 30-tych XX wieku. potocznie zwany „zamkiem”, wybudowany w latach 1922–30 w stylu tzw. neorenesansu niemieckiego. Jego okazała budowla z czerwonej cegły o urozmaiconej bryle, składa się z piętrowego korpusu głównego i parterowego, prostopadłego do niego skrzydła. Pokryty jest dwuspadowymi dachami z lukarnami i świetlikami. Do korpusu głównego przylega 8-boczna wieża widokowa, a do skrzydła południowego druga, niższa. Po stronie południowej pałacu znajduje się szeroki taras widokowy. Obecnie mieści się w nim Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci i młodzieży.

Kamienno-ceglane zabudowania gospodarcze z drugiej połowy XIX w. i pocz. XX w.; Gorzelnia z 1880 roku – czynna do dziś.

Zatom Zaprasza!

Zapraszamy na wypoczynek do pensjonatu agroturystycznego Gościniec położonego w samym centrum Drawieńskiego Parku Narodowego w miejscowości Zatom, w odległości 600 metrów od rzeki Drawy. W okolicy również kilka jezior, liczne szlaki turystyczne- piesze, rowerowe i konne.

Jest to miejsce idealne na odpoczynek dla tych którzy lubią spędzać czas aktywnie- spływy kajakowe, wycieczki piesze i rowerowe, nordic walking, jak i dla tych którzy lubią leniuchować. Jest to także odpowiednie miejsce dla wędkarz oraz grzybiarzy.